• Elena Almiron

הריון וארומתרפיה


הריון היא תקופה של שינויים אצל האישה ברמה הפיזית והרגשית.

הגוף מכין את עצמו כדי להכיל ולשמור על העובר והאשה חווה כל מיני רגשות, החל משמחה, פחד, דאגה, כעס על הגוף שמשתנה, ולפעמים תחושה של איבוד שליטה על חייה.

הקרקע המוכרת כמעט ונעלמת, כאילו אין בסיס בטוח לעמוד בו. הגוף והנפש זקוקים ליציבות וביטחון שאפשר להאחז בהם.

בעזרת ארומתרפיה ניתן לעזור לך להתמודד עם כל התופעות הלא נעימות כמו בחילות, צרבות, כאבי גב, כאבי רגליים וקרסוליים נפוחים.

מבחינת העור, ארומתרפיה יכולה לעזור לך במניעת סימני מתיחה לאחר הלידה, הכנת הפטמות להנקה (למי שמתכוונת להניק), איחוד העור בתפרים (מיד אחרי הלידה, אם יש), וכו'..

מכיוון שהעובר, המתפתח ברחם האישה, חשוף לכל הזורם בדמה של אמו והדבר יכול להשפיע על התפתחותו, חשוב מאוד לדעת, שקיימים שמנים האסורים לשימוש בזמן ההיריון, וחשוב מאוד להקפיד על כך.

אם ההריון בסיכון להפלה או לסיבוכים כלשהם, חשוב לנהוג במשנה זהירות ולהתייעץ עם איש/אשת מקצוע, הרופא/ה, המיילדת או הדולה לגבי השימוש בהם.

השמנים האסורים לשימוש במהלך הריון הם:

אניס, ריחן (בזיליקום), קמפור, ארז, מרווה מרושתת ומרווה רפואית, ברוש, שומר, איזוב, יסמין, ערער, אזובית, מור, אורגנו, ורד, רוזמרין, קורנית אדומה, אגוז מוסקט, אקליפטוס גלובולוס ולימוני, ברגמוט, ג'וניפר, ג'ינג'ר, מור, מיורם, מליסה, מנטה, עשב לימון, צ'יטרונלה, ציפורן, קג'פוט, קינמון.

כפי שכבר ציינתי בכתבות השונות שלי על טיפולים בהריון אצלי בקליניקה, גם טיפול בארומתרפיה מותאם לכל אשה לפי ההיסטוריה הרפואית/משפחתית שלה, הריונות קודמים (אם היו), אם יש סיבה לחשוש מהפלה, או אולי היו הפלות קודמות, אצלה או במשפחה, אישור מהרופא על סכנה מסוימת, וכו'.

כל קרם, שמן עיסוי, משחה או ג'ל שאני מכינה בקליניקה מותאם לבעיה ולאשה הספציפית שמבקשת אותו!

הזנת העור

במהלך ההיריון חשוב לעסות את הגוף בשמנים עשירים. רצוי למרוח את השמן מתחילת ההריון ובפרט כשהגוף מתחיל להשתנות והעור להימתח (הבטן, הגב התחתון, השדיים ובפרט הפטמות, איזור האגן והירכיים).

מטרת מריחת השמנים היא לשמור על גמישות וחיוניות העור בזמן שבו העור נמתח מאוד, למנוע תחושת גירוי וגירוד בעור ולמנוע סדקים בעור (פטמות). קיימים מס' שמנים ארומתיים מיוחדים למטרה זו (חלקן מותרים כבר מהשליש השני של ההריון).

עיסוי הפרינאום

עיסוי המכין מתיחה הדרגתית של אזור החיץ בכוונה להפחית סיכוי לקרעים או בצורך לבצע חתך בזמן הלידה.

השמן עוזר בריכוך העור ובהגמשת הרקמה. רצוי להתחיל לעסות את האזור כבר באמצע החודש השמיני, ולהגביר את מספר העיסויים כשמועד הלידה מתקרב. קיימים מס' שמנים ארומתיים מיוחדים למטרה זו.

סימני מתיחה

אחת הבעיות הנפוצות והמטרידות ביותר בקרב נשים היא סימני מתיחה לאחר ההיריון.

הם נוצרים ממתיחת העור בזמן ההיריון. לאחר שנוצרו קשה להעלים אותם, ובגלל זה עדיף לטפל בעור לפני שיופיעו.

ההמלצה היא להתחיל מחודש חמישי או שישי להריון (בערך משבוע 34) בעיסוי יומיומי של אזורי הבטן והירכיים פעמיים ביום, עם תרכובת של שמני בסיס וארומתיים מיועדים למטרה זו.

במידה ועדיין נוצרו סימני מתיחה אחרי הלידה, אפשר לטפל בהם עם שמנים אחרים, כל עוד הם עדיין "אדומים".

עיסוי הגב ובטן

עם התקדמות ההיריון, נשים רבות חשות כאבים בגב התחתון, עקב העלייה במשקל העובר, שינויים ביציבות הגוף והעומס המוגדל על עמוד השדרה.

עיסוי עם שמנים אתרים יביא להקלה רבה מכאבים ויחזק את השרירים הנאלצים לשאת עומס נוסף.

ניתן להיעזר במקביל ביוגה הריון, רפלקסולוגיה, דיקור, ושיטות אחרות.

לגבי הבטן - אני לא נוהגת לעסות אותה... כי לדעתי, זהו אזור "קדוש" שגם עשוי לגרום אי נוחות אצל המטופלת, וזה ימנע ממנה, להנות מחוויה נעימה ומשחררת.

בצקת ונפיחות ברגליים

בצקת בקרסוליים או ברגליים עלולה להוות בעיה בחדשי הריון האחרונים, והיא באה ע"י ביטוי בנפיחות קלה בקרסוליים לאחר עמידה ממושכת או בסוף היום.

עיסוי הרגליים בשמנים ארומתיים מיועדים למטרה זו, יביא להקלה משמעותית.

יש למרוח שמן על הרגליים בתנועות ארוכות וחלקות, תמיד מן הקרסול אל הירכיים (בצד החיצוני של הירך).

להקלה בנפיחות, מומלץ להרים את כפות הרגליים למצב בו הן גבוהות יותר מהראש, מה שמסייע גם בכאבי גב.

עוד אפשרות היא לעטוף במשך הלילה את כפות הרגליים עם עלי כרוב (שקצת שברנו אותם), מוחזקים עם ניילון נצמד/גרביים דקות. התוצאה בבוקר... מדהימה!

הטיפול בטחורים

טחורים הם רקמות נפוחות המכילות ורידים, ומצויות בדופן החלחולת (טחורים פנימיים) ו/או בפי הטבעת (טחורים חיצוניים). הטחור עלול להתנפח ולהיהפך למכאיב.

בזמן ההיריון הלחץ התוך בטני עולה עקב גדילת הרחם וההעליה במשקלו.

עצירות בזמן ההיריון או שימוש בתוסף ברזל -העלול לגרום לעצירות-, יגדילו את הסיכוי להופעת טחורים.

באמצעות שמנים ארומתיים מיוחדים, ניתן לטפל בהם, ולהפחית משמעותית את הופעתם.

אל תחששי להתייעץ כדי שיחד נוכל למצוא את הטיפול האישי והמתאים לך, אני פה בשבילך.

אלנה גולצמן אלמירון - רפלקסולוגית רגשית ומתקשרת

פריון - הריון - לידה

מקורות:

https://bit.ly/2Kwj8TQ

https://bit.ly/3bEhL1r


10 צפיות0 תגובות